למה צעצועי התפתחות חשובים לתינוק שלך?

לצד חום ואהבה, כל ההורים יסכימו שהתפתחות התינוק זה אחד הדברים המשמעותיים ביותר עבורם. ההורה רוצה לדעת כי התינוק מתפתח כראוי ללא עיכובים משמעותיים שיכולים ליצור פער בחייו הבוגרים. זאת ועוד, ההורה רוצה לעזור לתינוק לפתח עצמאות ולהפחית את התלות. אך, איך עושים זאת? אם כך, הדרך היעילה והפשוטה ביותר לעודד את התפתחותו של התינוק היא בעזרת משחקים וצעצועים המתאימים לגילו. מהם צעצועי התפתחות לתינוקות? מדוע הם חשובים? איך בוחרים נכון? היכן כדאי לרכוש? כל התשובות במאמר זה.

לחצו כאן לצפייה בכל מוצרי ההתפתחות שלנו

משחקי התפתחות לילדים

למה צעצועי התפתחות חשובים לתינוק?

משחקים להתפתחות התינוק הם צעצועים שנועדו לעורר את חושיו של התינוק ולעודד חקר ולמידה. צעצועים אלו מעוצבים בקפידה, תוך מחשבה על גילו של התינוק. הנה מספר יתרונות למשחקים אלו:

 • התפתחות קוגניטיבית – צעצוע התפתחות לתינוק עוזר לקדם מיומנויות קוגניטיביות כמו פתרון בעיות, זיכרון וריכוז. משחקים כמו מיון צורות, פאזלים או מגדל כוסות יכולים לאתגר את התינוק לחשוב ולחקור.
 • גירוי חושי – כאמור, צעצועי התפתחות רבים נועדו לספק גירוי חושי, המסייע בפיתוח מערכת החישה של התינוק. צעצועים עם טקסטורות, צלילים וצבעים שונים יכולים לעזור לתינוקות לשפר את התפיסה החושית שלהם ולפתח את חושי המישוש, הראייה והשמיעה שלהם.
 • פיתוח מיומנויות מוטוריות – משחקי התפתחות רבים יכולים לסייע בפיתוח מיומנויות מוטוריקה עדינה וגסה. צעצועים המעודדים אחיזה, תיאום עין יד, זחילה ופעולות נוספות, עוזרים לתינוקות לשכלל את המיומנויות המוטוריות והקואורדינציה שלהם. דוגמאות למשחקים: קוביות משחק, כדורי תפיסה, השחלת חרוזים, מגדל טבעות.
 • שפה ותקשורת – צעצועי התפתחות מסוימים משלבים צלילים ומוזיקה. צעצועים אלו מעודדים הקשבה וחיקוי צלילים, כך שהם יכולים לעזור לתינוקות לפתח את כישורי השפה ואוצר המילים שלהם. צעצוע שיכול לתרום בהיבט זה הוא כמובן המובייל. ניתן לתלות אותו מעל העגלה, העריסה, המנשא וכדומה. ישנם מוביילים הנמתחים עם חוט לזמן קצר וקצוב ואחרים הפועלים על בטריות באופן רצוף. המוביילים מנגנים נעימות קלות, עדינות ותואמות לגיל ותפקידם הוא למשוך את תשומת לבו של התינוק ולעודד אותו לתגובות כמו קולות וחיוך.
 • התפתחות חברתית ורגשית – צעצועים אלו נועדו לתמוך בהתפתחות חברתית ורגשית על ידי מתן הזדמנויות לאינטראקציה ומשחקי דמיון. כך למשל, משחק עם בובה, יאפשר לתינוקכם ליצור משחק תפקידים ולפתח מיומנויות חברתיות תוך הבעת רגש.

איך לבחור צעצועי התפתחות?

כאמור, למשחקי התפתחות יש פוטנציאל לעזור להתפתחות התינוק שלכם. אך, חשוב לומר כי ממש לא צריך להפוך את הבית למשחקייה, אלא כדאי לבחור נכון את המשחקים המדויקים ביותר ולא להעמיס על ילדכם מגוון רחב של משחקים בבת אחת. חשוב להתחשב ביכולותיו של התינוק ולקנות משחקים שהוא יכול להתמודד איתם בהתאם לגילו וליכולותיו. הנה מספר שיקולים נוספים שיעזרו לכם לבחור נכון:

 • בחרו בצעצוע תואם לגיל – בעת בחירת צעצוע התפתחות, חשוב לקחת בחשבון את הגיל והשלב ההתפתחותי של תינוקכם. חפשו צעצועים שתוכננו במיוחד לטווח הגילאים של התינוק, כדי להבטיח שהם בטוחים ומתאימים לצרכי ההתפתחותיים שלו.
 • בחרו בצעצוע בהתאם לתחומי העניין – אין ספק כי הגיל הוא שיקול חשוב, אך לא רק. חשוב לזכור כי כל ילד הוא ייחודי, לכן, כדאי לקחת בחשבון את העדפותיו ותחומי העניין של תינוקכם. כלומר, ייתכן ששני ילדים בני שנתיים יתעניינו במשחקים שונים. לכן, בדקו מה מושך את תשומת לבו של ילדכם. בין אם זה נושא ספציפי, מרקם או צבעוניות מסוימת, בחרו צעצועים שמתאימים להעדפות האישיות שלהם כדי להבטיח שהם ירצו לשחק וישמרו על ריכוז לאורך זמן.
 • בחרו בצעצוע בעל ערך חינוכי – כדי לעזור לתינוק להתפתח, חשוב להגיש לו צעצועים אשר יעזרו לו לפתח מיומנויות שונות. לכן, כדאי לחפש צעצועים בהם ישנם צורות, צבעים, אותיות, מספרים – בהתאם לגיל. צעצועים עם מאפיינים של סיבה ותוצאה, כמו חיות קופצות או צעצועים שמשמיעים קולות בלחיצה, עוזרים לפתח מיומנויות לפתרון בעיות ומעודדים התפתחות קוגניטיבית.
 • בחרו בצעצוע איכותי – חשוב לזכור כי תינוקות יכולים להיות מעט נוקשים עם הצעצועים שלהם, לכן, כדאי לבחור צעצועים עמידים. חפשו צעצועים מחומרים איכותיים שיכולים לעמוד בבלאי של משחק יומיומי.
 • בחרו בצעצוע שיתאים לתינוק לאורך זמן – ישנם צעצועים רבים המתאימים לטווח הארוך. למשל – צעצוע נגינה כמו קסילופון. כשהתינוק קטן הוא יקשיב לצלילים המופקים על ידי האדם הבוגר וככל שיגדל יוכל לשלוט בעצמו בצלילים שהוא מפיק.
 • בחרו במשחק שהתינוק יכול לתפעל לבד – חשוב שהצעצוע יצליח ליצור הנאה וכיף עבור התינוק, יחד עם הנעה לפעולה, כמו למשל אוניברסיטה שיש בה אפשרויות פעולה וגירויים שונים. חשוב לא לקנות משחקים שרמתם גבוהה מדי עבור התינוק, מאחר ואלו עלולים ליצור אצל התינוק תחושת תסכול אם הוא לא יצליח לתפעל אותם.
 • הקפידו על בטיחות המוצר – ודאו כי הצעצועים עשויים מחומרים לא רעילים, שאין בהם חלקים קטנים העלולים להוות סכנת חנק, ועומדים בתקני בטיחות.
 • בחרו במוצר שקל לנקות – זכרו כי תינוקות מכניסים דברים לפה כחלק משלבי ההתפתחות השונים. לכן, מלבד הפן הבטיחותי, בחרו בצעצוע שאינו צובר לכלוך במקומות שקשה לנקות.
 • גוונו בסוגי המשחקים – תינוקות לומדים וחוקרים את העולם באמצעות החושים שלהם. בחרו צעצועים המציעים מגוון מרקמים, צבעים וצלילים כדי להפעיל את החושים של תינוקך. מומלץ לרכוש מספר משחקים במרקמים שונים על מנת לשמור על גירוי תמידי וסקרנות של התינוק.

מחפשים צעצועים איכותיים לתינוק שלכם? הגעתם למקום הנכון. אצלנו בהיליס, מוצרים לילדים ותינוקות, תוכלו למצוא מגוון רחב של צעצועים ומשחקים לכל גיל. יש לומר כי חלק מהמוצרים בייצור שלנו וחלקם של מותגים אחרים. כל המוצרים ייחודיים, איכותיים וישמשו את ילדכם שנים רבות. חשוב לציין כי מבחינתנו, הבטיחות היא מעל לכל – כך שכל המוצרים הנמכרים נבחנו בקפידה והם בעלי תו תקן רשמי ממכון התקנים. לרכישת המוצרים תוכלו להגיע לסניף או להזמין דרך האתר הנגיש שלנו והמשלוח יגיע עד אליכם. נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה בטלפון 073-3743322 או בכתובת המייל info@hilisplay.com . לפרטים נוספים לחצו כאן.